... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

sobota 2. mája 2015

Ako Adamko rástol...alebo z denníka mamičky 2

7. MESIAC (1. 3.)– Adamko má 7125g a 70cm, rasti ako z vody, veľa papá a dokonca už ochutnal aj mäsko, všetko mu veľmi chutí :-) Vie už pekne sedieť bez opory rúk rovno a hrať sa tak s hračkami. Otvorili sa mu tak nové obzory, pretože dokáže držať v ruke dve hračky naraz a taktiež už vie ťapkať ŤAP ŤAP ŤAPUŠKY, dokonca si občas ťapká aj len tak sám pre seba (vtedy je rozkošný) alebo keď sa teší, vie sa nádherne usmievať a smiať z plného hrdla, najviac sa mu páči keď robím ja, alebo tatino smiešky.Vie už chodiť okolo nábytku, ale ešte tak ťarbavo ako macko, najviac sa mu páčia zvukové hračky a po novom už aj otváranie a zatváranie škatule od topánok. A má hrozne rád hudbu, vie aj zatancovať keď nejakú počuje. A vyliezol mu už druhý zúbok, ktorý sprevádzala naša prvá nádcha.

8. MESIAC (1. 4.)– A. má 7355g a 72cm. Všetko vyťahuje a odvšadiaľ sťahuje veci, všade lezie a vstáva, o všetko sa opiera, všetko chce vidieť- začína to byť poriadna fuška .-). Absolvoval svoju prvú prechádzku v športovom kočíku a sedel so mnou prvý raz na lavičke v parku, taktiež už vyskúšal sedieť v nákupnom vozíku, hojdať sa na hojdačke v parku, spať mimo domu a svojej postieľky a cestovať autom dlhšie ako 4 hodiny a zvládol to perfektne :-) Vie už povedať Tata, ale zabudol hovoriť Mama a všetko je pre neho iba Baba. Vyrástol mu aj tretí zúbok a ak mu niekto povie slovo hudba, alebo tancuj, alebo mu začnem spievať (čo robím od narodenia dosť často), či počuje hudbu hneď sa začnem vlniť do rytmu :-)


9. MESIAC (1. 5.)- A. má 7890g a 72cm. Lezie ako šíp, všade sa stavia a dokonca už prejde tri kroky smerom ku mne, keď sa drží :-) Vie sa hrať s loptou tak, že ju kotúľa, alebo hádže, hovorí BÁC keď niečo spadne, alebo niečo hodí, najradšej však všetko otvára a zatvára (dvere na spálni, dvierka na kuchynskej linke, veko od krabíc, listuje v knihe (je knihomoľ po mne, hurááá), pusinkuje každého koho sa dá :-) a vie už vyliezť všade tam, kam dosiahne jehp pokrčené kolienko, zo mňa a tatina si tiež rád robí preliezky. Pozná už význam 12- tich slov, ktoré prinesie, alebo sa za nimi obzrie ak ich niekto vysloví (lopta, hodiny- tik tak, vysaváč, auto, bábo, ponožka, papuča, žaba, balón, hudba- začnem tancovať, pes) na všetko ale hovorím iba Baba len to foneticky modifikujem :-) Joj áno a má už 5 zúbkov.


10. MESIAC (1. 6.) Takže A. má prsne 8 kíl, 74cm, 6 zubov, dokonca z jedného už odštiepené :-(, rozbité kolienko a modriny už ani nepočítam. Je veľmi neposedný a živý, stále by len niečo vystrájal, vymýšľal, papá už všetko, moje mliečko už len ráno, večer a v noci. Veľmi ho baví všetko otvárať a zatvárať, vie naložiť veci do práčky, otvárať rôzne nádoby, piť vodu s fľaše so športovým uzáverom. Vie napodobniť zvieratká: psa, koníka, opicu, rybku, hus, kačku, a kohúta sa snaží, ale ešte to nie je úplne ono :-) Konečne už vie povedať MAMA a TATA ale okrem toho ešte na všetko hovorím baba, alebo papa, sem tam aj kaka. Dokáže hádzať loptu a začína chodiť, aj keď ešte len s oporou (tlačí pred sebou plastovú stoličku, gúľa veľkú fit loptu) ale za chvíľu to už asi pôjde aj bez nej. Má už aj prvé topánočky. Spinkať sa mu veľmi nechce, ale konečne zaspáva večer o siedmej a potiahne cca tak do tej piatej rána s dvoma zobudeniami. Vie vhodiť predmety do škatuľky, začína používať pinzetový úchop a vie si opýtať, aby mi zapli hudbu. Vie rozopínať suchý zips, rozväzovať šnúrky a rozopínať zips :-)


11. MESIAC (1. 6.)- A. má 8350g, 74cm a 6 zubov, okrem toho sa tlačia horné stoličky (nejako skoro nie?) Slávnostne v deň svojich 11- tich výmesačnín začal chodiť. Teraz už krásne pochoduje po celom byte, dokáže vyliezť na gauč a zliezať vie bezpečne z akejkoľvek vyvýšenej plochy, rád prelieza, podlieza a prekonáva rôzne prekážky. Najradšej pochoduje hore dole po schodoch, otvára a zatvára všetko čo sa dá (dvierka na kuchynskej linke, dvere, pretáča strany v knihe, nosí topánky po byte, ...) Vie si už vyzliecť tepláčiky, nastavuje nôžky keď ho obúva,  vie ísť sám vyhodiť smietka a plienky a špinky do koša (jeden čas vyhadzoval úplne všetky s pokrikom "baaa" akože špinavé). Miluje autíčka a všetky dopravné prostriedky (vie pomenovať bager- babr, autobus- bus-ba, auto- brm-brm, smetiarske auto- uteká k oknu, kričí brm, brm ba a ukazuje na okno- chce pozerať na smetiarske auto :-) ).12. MESIAC (1.7.) A. rád listuje v knižkách, ale obsah ho ešte nezaujíma. Vie krásne mávať na pozdrav a hovorí pri tom papá. Zo slov používa mama, baba, papa, ham, kaka- tak volá tatina :-), bábo, vie napodobniť skoro všetky zvieratká (najnovšie leva), ukazuje, že niečo nieje- rozhodí rukami a mykne plecom, ako sa telefonuje. Na nočník sa posadí iba občas, sem tam sa mu tam niečo aj podarí, ale trénujeme. Začína papať sám s lyžičkou, ale potrebuje pri tom ešte pomoc, veľmi rád je iba rukami. Vkladá a vykladá predmety z nádoby, pripína magnetky, rán sa podieľa na chystaní desiaty (vyberie lyžičku, vyberie sušienky, dá ich do misky, otvorí viečko na fľaši, otvorí skrinku,... pri všetkom mu samozrejme pomáham.)

Adamko je už veľký chlapček, nechce sa mi veriť, že ten rok tak rýchlo uletel. Z ležiaceho bábätka odkázaného na nás, sa stal skoro samostatný človiečik, waaaw :-)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers