... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

pondelok 22. júna 2015

Plastelína

S plastelínou sme začali prvý krát keď mal Adamko niečo pred rokom a pol. Začali sme po domácky vyrobenou plastelínou.
Dala som mu na začiatok len jednu farbu, aby sa s tým materiálom zoznámil.  Plastelínu chytil a začal ju stláčať a prevaľovať v rukách, potom trhal a nakoniec prštekmi rozmazával po tácke. Hmota ho veľmi zaujala a tak som sa odvážila zájsť ďalej :-)Nastrihala som slamky na kúsočky a Adamko ich zapichoval do guličky z plastelíny, urobili sme si ježka. Hrali sme sa asi hodinu a to mi prišlo úžasné na to, že túto hmotu videl po prvý krát.Pridali sme aj ďalšiu farbu a tentokrát sme vyrobili placku a vtláčali sme do nej fazuľky. Adamko si vyskúšal už aj rôzne nástroje, do vtedy ho veľmi nezaujímali, skôr skúmal vlastnosti hmoty ako to s čím sa dá opracovávať.Onedlho si Adamko znova vypýtal plastelínu a tak sme si opäť niečo vtláčali a zapichovali. Tentokrát poučená z predchádzajúceho tvorenia, som natlačila plastelínu do viečka a do pohárika (Adamko pomáhal) a vtláčali a zapichovali sme tak, zamedzili sme tým zdeformovaniu a úplnému zničeniu diela :-)Boli sme u babky a keďže sa povinnou výbavou na výlety stala u nás aj plastelína, tvorili sme aj tam. tentokrát Adamko krájal (krájanie už doviedol naozaj do dokonalosti a ide mu to ako profíkovi) a ukázali sme si ako sa šúľa hadík s plastelíny. Z farebných hadíkov sme potom urobili slimákov Jožka a Anežku.Vykrajovačky už Adamko poznal z nášho vianočného a veľkonočného pečenia, tak sme ich použili aj na plastelínu a išlo mu to super. Nedávno som v zastrčenom papiernictve objavila aj valček s násadkami, pomocou ktorých sa dajú do plastelíny otláčať obrázky, tak sme ich vyskúšali.No a keďže u nás sa plastelína naozaj vyberá takmer denne, neustále premýšľam, čo sme s ňou ešte nerobili...takže tu je zopár ukážok ako sa s ňou ešte hráme.

Odtláčame stopy zvierat a rôzne iné predmety do plastelíny

Chcelo to zmenu a tak som Adamkovi do euroobalu vložila obrázok auta a skúsili sme obrázok pomocou plastelíny dotvárať. Prekvapilo ma aký úspech to zožalo a tiež to ako šikovne mu to išlo a ako rýchlo pochopil čo od neho vlastne chcem.Plastelínu sme dnes využili aj na tvorbu vázičky na rastlinky, ktoré sme si dnes doniesli z našej záhradky. Chcem upozorniť, že plastelína časom (do druhého dňa) zoschne a pravdepodobne z fľašky opadá, ale plánujem ju potom prilepiť lepidlom naspať na fľašu, aby nám ostala dlhotrvajúcejšia pamiatka.
Odtláčanie rôznych predmetov so zaujímavou štruktúrou.No a keďže Adamko ešte postavičky robiť nevie skúsili sme niečo trošku iné, také čo už zvládne...vyrobili sme si muffinky :-)Jaj my máme teraz asi plastelínové obdobie, nie je dňa, aby sme nevytiahli plastelínu aj niekoľkokrát za deň a tak dnes vzniklo ďalšie nové dielko.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers