... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

nedeľa 2. augusta 2015

10 pom-pomkových nápadov

Zbožňujem tie plstené guľôčky. Využívame ich s Adamkom často a radi a tak som sa rozhodla, že sa s vami podelím o nápady, kde všade sa dajú využiť.

1. Maľovanie- stačí mäkké guľôčky pricvaknúť do štipca a hurá na to, bodkujeme, bodkujeme. Zvládnu to aj tí najmenší a výsledné práce stoja naozaj za to. My sme použili akrylové farby.
2. Triedenie- triediť sa dá čokoľvek a výnimkou nie sú ani pom-pomky. Precvičovanie farieb je s nimi úplne jednoduché, stačí len zvoliť príťažlivú formu. Ja som podlepila pom-pomky magnetickou páskou a Adamko ich priraďoval k farebným kartičkám na magnetickej tabuli. Dá sa však triediť aj do farebných misiek, do obalu od vajíčok, ktorý natrieme akrylovými farbami, do roliek od toaletného papiera, oblepených farebným papierom, do formy na muffiny- na spodok vložiť kolieska farebného papiera,... a pod.


Na trhu je dostať niekoľko rôznych veľkostí pom-pomiek a preto aj triedenie podľa veľkosti a osvojenie si tak pojmov veľký/ malý, najmenší/ najväčší, stredný,.. je ich skvelé využitie.3. Jemná motorika- prenášanie pinzetou- pom-pomky sú na počiatočnú prácu s pinzetou veľmi dobré, pretože ich pinzeta zachytí aj keď pricvikne len pár chĺpkov a to sa pri (zatiaľ) nemotornej detskej rúčke naozaj hodí. S Adamkom som už predtým skúsila prenášanie pinzetou (gaštany), ale všetko sa mu vyšmyklo a tak o hru rýchlo stratil záujme, pom-pomky prekladal tam a späť niekoľkokrát.4. Vkladanie- Ďalšie výborné precvičovanie jemnej motoriky a zároveň precvičovanie "kliešťového úchopu". Dieťa chytá pom-pomku medzi palec a ukazovák (musíme cvičiť veľa, lebo Adamko aj ceruzku, aj lyžičku drží v celej dlani), tak cvičíme všade kde sa dá :-) bez toho, aby o tom vedel. Spôsobov kam vkladať je mnoho. Stačí vyrezať do akejkoľvek škatuľky otvor, alebo použiť fľašu s úzkym hrdlom, či čokoľvek, čo má medzeru kam by sa pom-pomky vošli- viď. kreativitu nášho drobčaťa :-)
5. Fúkaný futbal-  My sme na jeho výrobu použili veko z krabice a slamky. Veko sme polepili farebným papierom, aby pripomínalo futbalové ihrisko. Tu sa samozrejme kreativite medze nekladú a je na Vás, či si vyrobíte futbalové ihrisko, uličky mesta, lúku, alebo cestu. Pravidlá hry sú jednoduché fúkať do pom-pomky a dostať ju na protihráčove pole.


6. Prikladanie-  Keď vznikla táto fotka, Adamko bol ešte príliš malý na to, aby presne ukladal pom-pomky tam, kam patria, tak ich len tak hádzal a tešil sa že sa prilepia (boli podlepené magnetom). Teraz mu to už ide lepšie, akurát na to nemá trpezlivosť a preto som túto hru odložila na neskôr.  Princípom hry je ukladať pom-pomky na správne miesto, pri tejto dúhe sa prikladajú aj podľa farieb.

Dúhu na stiahnutie nájdete napríklad tu.

7. Počítanie- Dajú sa rozdeľovať podľa počtu, dá sa nimi určovať počet, môžme nimi vyjadrovať čísla, alebo vykladať číslice. S Adamkom sa na tú to aktivitu ešte len chystám (keď bude mať senzitívne obdobie na čísla), ale tu je zopár nápadov z internetu (pinterest) ako by to mohlo vyzerať.


8. Prenášanie- Malé deti sa nesmierne radi hýbu, potrebujú a vyhľadávajú aktivity, pri ktorých je pohyb hlavnou súčasťou. Preto pri každej možnej príležitosti Adamkovi začleňujem pohyb do činností, napríklad aj taký tréning jemnej motoriky (naberanie) môžeme doplniť o pohyb- prenášanie z miesta na miesto.


 9. Lepenie- Pom-pomky rada používam pri tvorení už dávno, na internete nájdete obrovské množstvo nápadov, ako a kde možno použiť tento materiál. Prichytí sa najlepšie lepidlom, alebo tavnou pištoľou.10. Zametanie- Nácvik zametania je najlepšie začať s fazuľkami (sú ťažšie- neodkotúľajú sa tak ľahko, nelepia sa), keď už je dieťa zdatnejšie, môžme fazuľky vymeniť za pom-pomky. Nacvičujeme najprv s menším počtom, neskôr aj s väčším.
Postup: "Smetie" vysypeme, označíme si v mieste najväčšej koncentrácie "smetia" bod (ja mám nalepenú bielu bodku) a snažíme sa metličkou všetko "smetie" prisunúť čo najbližšie k bodu, ktorý sme si označili. Potom "smetie" zametieme na lopatku.


Pomôcť si môžeme aj tým, že vyhradíme miesto (maliarske pásky), kam sa má "smetie" pozametať.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers