... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 10. marca 2016

Bleskovky

Tak volám aktivitky, ktoré sú jednoduché, rýchle, na prípravu nenáročné a napriek tomu zaujmú a aj na dosť dlho zabavia. Vznikajú väčšinou spontánne a tu je niekoľko z nich, možno sa vám niekedy zídu ako nápad čo robiť za dlhých upršaných dní :-)

Kocky


Skladanie kociek na zrkadlo... nepotrebujete k tomu nič viac len akékoľvek kocky, zrkadlo a vášho prcka (túto milú, malú "položku" ale potrebujete ku všetkým aktivitám, takže ďalej ju nebudem spomínať:-) ). Hra je nie len zaujímavá, ale učí dieťa vnímať veci aj z inej strany, iného uhlu, iného pohľadu... ukazuje rôzne perspektívy.


Kocky sa dajú skladať aj inak ako klasicky a ak si ich takto vylepšíte, vyrobíte si vlastne novú hru. Stačí nalepiť na kocky z oboch strán suchý zips a je to. Kocky potom môžete skladať do rôznych tvarov, alebo ich spájať podľa presne určenej postupnosti, ktorú deťom najprv predkreslíte.

Senzory box


 
Nenáročná aktivity, na ktorú Vám postačí plech, alebo veľká nádoba, do ktorej stačí vysypať čokoľvek čo je doma po ruke (cestoviny, fazuľu, šošovicu, ryžu, múku...) a nechať dieťa skúmať materiál, ak mu doň potom pridáte aj nejaké iné "rekvizity" hra naberie nový smer.  My sme si tam pridali aj nejaké kocky, zvieratká či autíčka, aby bolo čo zahrabávať a následne vyslobodzovať. Aktivita na trištvrte hodiny.

 Lopta.


Vyprázdnený kôš a lopta. Čo viac stačí ku šťastiu, ak ešte k tomu máte doma aj dieťa, ktoré sa práve nachádza v období, že rado hádže hračky, či čokoľvek iné na zem, toto je úplne super odlákavacia aktivita. Za veľkú loptu môžete potom použiť aj menšie loptičky, gule s novinového papiera (ktoré môžete narobiť spolu), či napr. vrecúška plnené ryžou. 


Rolky s kuchynských utierok a lopta. Rolky môžete aj farebne označiť, alebo nejako s deťmi ozdobiť a triafať do nich rôzne veľkými loptami.

 Prikladanie


Potrebujete papier, fixku a čokoľvek čo doma nájdete a má to zaujímavý tvar. Zaujímavé predmety obkreslite na papier a uložte ich do nejakého košíka. Dieťa potom prikladá predmet na jeho obrys. My sme použili náradie, lebo to momentálne Adamka baví najviac.


... alebo prikladať môžete aj tak, že budete niečo vytvárať... písmená, číslice, tvary... stačí nejaký podklad a niečo čím sa bude vykladať. Obmenou by mohlo byť prikladanie machovej gumy na zalaminovanú predlohu tak, aby vznikol obrázok.

Lepenie


 My sme lepili nálepky na presne určené miesto... tu sme s Adamkom okrem iného precvičovali aj pojmy, malý/veľký, menší/väčší. Môžete si z nálepiek vytvárať aj rôzne obrázky, alebo pomocou nič obrázky dotvárať.


Alebo len tak lepiť čokoľvek kamkoľvek. Adamko chcel strihať a tak strihal, no a keď dostrihal, kam so strihancami? predsa na papier... nalepil ich a vznikla nočná obloha.


Takýchto bleskoviek nám stále pribúda a často sa ich tvorcom. resp. iniciátorom už stáva aj Adamko. Tak ďalšie pridám zase na budúce. Snáď vás trošku inšpirujú, pekný večer :-)

M.

P.S. Ak by ste ma/nás chceli podporiť v súťaži Bloger roka... info ako na to je v pravo hore, na lište :-) ďakujem.

1 komentár:

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers