... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

pondelok 18. júla 2016

Prečítané leto- O CESTÁCH Tretia téma nám sadla ako uliata, pretože sme sa na chvíľku stali celá rodina veľkými cestovateľmi. Vybrali sme sa totiž na výlet k Adamkovej tete do Bratislavy. Zvažovali sme cestu autom, ale nakoniec sme sa rozhodli pre vláčik. 


Popravde trošku som sa tej skoro 6 hodinovej cesty bála, pretože minulý rok nám ešte Adamko na obed spinkal a krásne časť cesty prespal, tiež sme sedeli v kupé a nebolo to teda pre neho natoľko rušivé a hlavne bolo to ďaleko pohodlnejšie... veď prečítať si o našej minuloročnej ceste môžete tu. No tohto roku, nám už mladý muž na obed nespí a ešte aj vlak bol do posledného miestečka úplne plný a nám sa ušli posledné, a teda nie veľmi pohodlné sedenia uprostred otvoreného vozňa pri stolíkoch. No Adamko to zvládol úplne na jednotku, krásne, bez jediného problému.


Cesta z Košíc do Bratislavy je naozaj dosť dlhá a tak sme sa patrične na to museli pripraviť aj tento rok. Naša aktivitová VNZ- tka (vrecko neutíchajúcej zábavy :-D) bola plne v pohotovosti a tiež nechýbala i dostatočná zásoba cestovateľských kníh.


Adamko si ako prvú zbalil svoju obľúbenú knihu z edície o vláčiku Tomášovi a jeho priateľoch. Čítame ich vždy a všade. Sú to jeho obľúbené rozprávky.
 O veselej mašinke z pera Zdeňka Milera asi netreba vôbec písať. Je to taká klasika ešte mojich čias.Poznáte knihu Petra Horáčka: Papuchalk Petr? Patrí medzi naše obľúbené. V príbehu sa Petrovi počas búrky stratí kamarát a on sa vydáva na cestu spolu s veľrybou, ktorá mu ho pomáha hľadať.Čas vo vláčiku nám okrem pozerania von oknom, komentovania všetkého čo vidíme vo vlaku, či za oknom, jedenia a pitia spríjemňovala aj VNZ-tka, v ktorej bola magnetická hra, kde sa dajú skladať rôzne dopravné prostriedky, je to perfektná hra na cesty.Nechýbala ani povinná autíčová výbava. Veď ako by to bolo na cestách bez bagra, cisterny a nákladného vozidla?


Kniha alebo možno skôr pracovný zošit Cestujeme s krtkom je výborným cestovateľským pomocníkom. Samotný Krtko v nej navštevuje rôzne krajiny a stretáva sa  rôznymi zvieratkami a situáciami. Sú v nej rôzne zábavné grafomotorické úlohy, maľovanky, bludiská, hľadačky a iné.


Z výletov a dovoleniek si veľmi suveníry nenosíme. Zato odvšadiaľ vlečieme knihy.  Ešte ako bezdetný pár sme si s mužom založili tradíciu a z každej dovolenky, z každého výletu a vlastne odvšadiaľ sme si nejakú tú papierovú kamošku priniesli. Teraz sa zapája už aj Adamko a tak dostal knihu aj on :-)


Kniha je z Ikei a podľa mňa je úžasná, okrem krásnych ilustrácií, sa v nej veľa deti naučia o prírode, aj o zvieratkách. Všetkých troch nás očarila a tak pribudla do našej knižnice. Na ceste späť sme si ju niekoľkokrát čítali. Príbeh je o pani učiteľke sove, ktorá je taká unavená, že na hodine zaspáva a tak ju pošlú na dovolenku, zastupuje ju pani straka. Sova hoc túžila po oddychu a nič nerobení, nakoniec zisťuje, že jej žiačikovia chýbajú a tak sa vracia. Netuší ešte, že musí napraviť malé omyly milej pani straky.
K našej výbave na "cestovateľský týždeň"  patrí aj kniha Mouk. Obsahuje text o každej krajine, ktorú Mouk navštívi a kooopec obrázkov, výborných na tréning pozornosti.
My sme sa na popud tejto knihy celý deň hrali, že Adamkova posteľ je obrovská loď a cestujeme ňou do Grónska. Pekne sme si zabalili všetko čo potrebujeme a po ceste sme zažili kooopec dobrodružstiev... sekali sme ľad, aby sme sa dostali cez kryhy na mori na pevninu, stretli sme ľadové medvede, korčuľovali sme sa na zľadovatenej zátoke a dokonca sa nám na ceste zadrel motor a museli sme ho opravovať :-D


No a najmenším čitateľom, by a mohla páčiť napríklad kniha Káčatko hľadá domov. Káčatko v nej precestuje ďalekú cestu kým nájde svoj domov. Navštívi džungľu, oceán aj savanu kým nájde svojich kamarátov kačičky. Na cestách spoznáva nových kamarátov. Knihu vie dieťatko dotvárať samo, pretože obsahuje filcové časti, ktoré a dajú prikladať na filcové strany.
Prejeme krásne prázdniny, veľa zážitkov a  dobrodružstiev. My sa už teraz tešíme na tie naše ďalšie.
M.

2 komentáre:

  1. Odpovede
    1. :-) áno bolo to super, trochu som sa bála ako to zvládneme, ale úplne bez problémov :-)

      Odstrániť

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers