... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 7. júla 2016

Prečítané leto- O LETE

 Aj keď zatiaľ nebývame v domčeku a o záhradke v tieni stromov sa nám zatiaľ môže len snívať... spríjemňujeme si panelákové leto na balkóne. To je v lete náš malý raj.


Horúčavy sú niekedy naozaj neúnosné (hlavne u nás, na ôsmom poschodí, rovno pod strechou) a preto ak sa nedá ísť kvôli pripekajúcemu slniečku von a ani vnútri človek nevie vydržať... byvakujeme s Adamkom na "po našom" upravenom balkóne. Namočená plachta nám trošku stlmí slniečko a ovlaží vzduch a my sa môžme vyvaľovať v jej príjemnom tieni na hromade vankúšikov, popíjať limonádu a čítať.


Ooo keby len čítame... hráme sa, šalíme, oddychujeme, leňošíme, maškrtíme... proste užívame si LETO.


Jednou z kníh na tento "LETNÝ" týždeň, ktorú sme vzali do rúk sú Potulky letom.
Máme ich doma skoro všetky a zima, leto a Noc patria medzi naše najobľúbenejšie.Rozprávali sme sa o tom, ako sa líši leto od ostatných ročných období, čo zaručene k letu patrí a bez čoho by sme si leto nedokázali predstaviť. Adamko dospel k jednoznačných záverom:
- V lete je teplo a svieti slniečko
- Niekedy až tak, že môžeme dostať úpal
- Musíme sa krémovať :-)
- Obliekame si krátke oblečenie
- Chodíme sa kúpať
- Môžeme papať zmrzlinu
- Všade je sucho a ťažko sa hľadá tieň
- Papáme veľa ovocia

Myslím si, že leto zhrnul celkom zmysluplne, na základe svojich vlastných doterajších skúseností :-)


Skvelou zábavou na horúce letné dni je hranie sa s ľadom.. príjemne ochladí a kopec vecí sa pri tom naučíme. My sme napríklad skúmali,  prečo v lete nie je vonku ľad, prečo a ako sa topí a čo všetko sa s ním dá robiť.

Napustili sme si do balónov vodu a dali ich zamraziť... vznikli nám úžasné ľadové "gule". 


Zamrazila som Adamkovi niekoľko hračiek a prekvapení a on sa ich potom snažil vydolovať pomocou svojho náradia.

Maľovali sme na ľad.


V milej knižke o lesných obdobiach: Ako Ježkovci vyrábali jablkový sirup ...


... sme objavili príbeh o letnom dobrodružste a o tom, ako bobríci postavili na riečke hrádzu a vytvorili tak pre zvieratká letné kúpalisko.


Odrazu sa mal aj Adamko chuť osviežiť a tak sme vytiahli jeho bábätkovskú vaničku, napustili do nej vodu a už sa čľapkal, veselo všade dookola špliechal a popri tom stihol uloviť aj nejaký poklad.


Ďalšou našou obľúbenou knižkou je kniha s legendárnym krtkom v hlavnej úlohe: Krtkove nohavičky. Pre mňa je to krásna kniha z veľkým posolstvom o nezištnej pomoci druhým, len tak pre radosť. Zahrali sme sa s ňou už viac krát napr. tu. vtedy ešte Adamko nevydržal prečítať ju až do konca, no teraz ju čítame aj viac krát za sebou. Na tretíkrát už čítal tatko... lebo mne sa už plietol jazyk :-)A viete čo ešte patrí k letu? No predsa zmrzlina. Vymysleli sme ich neúrekom, rôzne príchute a dokonca aj niekoľkoposchodové.


A nie raz si na tom našom balkóniku, našom čitateľskom raji a našej "vývaľovni" ako ho volá Adamko... dali aj zmrzku.. fajnú, domácu... banánovú... veď ako by to bolo len sa o nej baviť, čítať a žiadnu si nedať?


Posledným knižným tipom od nás, je moja najobľúbenejšia detská klasika od Sutejeva: Rozprávky a obrázky Milujem tú knihu od detstva a vždy som vedela, že až raz budem mať deti, určite aj oni budú poznať tieto čarovné, jednoduché a pritom tak poučné a krásne ilustrované príbehy.


Táto kniha nie je len na čítanie v lete, ale na každodenné čítanie a veru u Adamka je veľmi obľúbená. Čítame ju pred spaním, vonku, doma, ráno, poobede... proste dosť často... vlastne skoro vždy :-) Konkrétne táto rozprávočka o loďke... v ktorej sa vyberú zvieratká kúpať, sa nám na našu letnú tému veľmi hodila :-) Prajem krásne prázdninové dni. Užívajte si slniečko, vodu, zmrzku a všetko čo k letu patrí a samozrejme nezabudnite sem tam siahnuť i po knihe a prevetrať mozgové závity, vráti sa vám to hneď niekoľkonásobne.
M.

8 komentárov:

 1. Marianna, super super článok!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jeeeej ďakujeme, bola to naozaj skvelá zábava :-)

   Odstrániť
 2. potulky letom máme aj my radi :) nápad s balónom super, vyskúšame zamraziť! zatiaľ sme len maľovali kockami ľadu na chodník.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To maľovanie ľadom na chodník je super nápad, len to musíme u babky vyskúšať, lebo kým by sme sa vyšúľali z bytu a ôsmeho poschodia.... bolo by po kockách :-) ale ďakujeme za nápad :-) My sme nosievali štetce a vedierko s vodou a maľovali sme na asfalt vodou :-)

   Odstrániť
  2. bývame na 11, vydržia dlho ak ich je viac po kope. vodou, stetece, kriedy, bublifuk máme vzdy zo sebou 😃

   Odstrániť
 3. Ledové koule jsou úžasné! Pěkné léto od nás z Brna. Peťa z Nápadů pro Aničku

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Krásne si užívate lto. Ten ľad je úžasný! A knižka Rozprávky a obrázky bola aj pre mňa v detstve najobľúbenejšia. Čítala som ju skoro stále - odpredu aj odzadu... :)

  OdpovedaťOdstrániť

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers