... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

utorok 12. júla 2016

Prečítané leto- O PESTOVANÍ RASTLINIEK

 Druhý krásny prázdninový týždeň je za nami. Hoci tento týždeň je téma o pestovaní rastliniek, my sme sa venovali nielen rastlinkám, ale aj prírode a prírodninám vo všeobecnosti. Táto téma Adamka vždy zaujímala a na leto je ako stvorená, keďže väčšinu času trávime vonku. A čo sme mali so sebou na cestách v batôžku?


Určite poznáte edíciu kníh Obrázky ... zohnať ich už je takmer nemožné, no na tento kúsok som náhodou narazila a skoro som z kože vyskočila :-) Obrázky z prírody boli okamžite naše a už ich nedáme ani za svet. Toľko krásnych obrázkov a informácií z prírody, ktoré v knihe nájdete sa hodia nie len na letné prechádzky v prírode, ale naozaj v každom ročnom období. My sme si knihu zobrali do batôžka na výlet k Latorici. Čítali sme si o prírode, prírodninách, rastlinkách a zvieratkách a hľadali sme informácie o všetko, čo sme po ceste našli.Príroda nám ponúka množstvo inšpirácie na hranie. Napríklad také vytváranie obrázkov z prírodnín. Použiť môžete naozaj čokoľvek, halúzky, trávu, rastlinky, kamienky, dokonca i mláku či kus zablatenej cesty.


A čo tak maľovať s "rastlinnými štetcami" ? Stačí si na halúzky priviazať rôzne rastlinky, trávičky, lístky a skúšať, akú stopu zanechajú na papieri. Viac o tom tu.


Na Knihu pre malých záhradníkov som nedávno natrafila v Lidli. Bola síce vo fólii a tak som nevidela, čo je v nej, no riskla som to a oplatilo sa. Kniha obsahuje veľa námetov, ako a čo robiť v záhrade či na balkóne.


Ak sa chcete dozvedieť, ako si vypestovať priesady, vytvoriť si jazierko vo vedierku, ako usušiť semienka, vyskúšať si zopár chutných receptov, či spoznať jedlé kvety a mnoho ďalšieho... knižôčka je ako stvorená pre vás.


Sú v nej podrobné popisy aj s obrázkami ako na to, tak sme si s Adamkom niečo z toho vyskúšali, čo myslíte, podaril sa nám náš hotel pre lienky :-)


a tu je ten náš... domček pre lienky... ako sme ho tvorili, nájdete tu.


Útla knižôčka v papierovom prebale a s čarovným obsahom: O škriatkovi a jeho záhradke, sa nám s Adamkom okamžite zapáčila. Jednak preto, že je o malom mužíčkovi Judrovi a jednak preto, že je o prírode, o ročných obdobiach, zvieratkách a o príhodách, ktoré Judro zažíva. Možno by si niekto povedal, že je už pre staršie deti, no Adamko má maľované čítanie veľmi rád, pretože tak sa môže do čítania zapájať spolu so mnou.


Hneď v prvom príbehu z knižky sa píše o záhradke, v ktorej malý škriatok Judro býva a práve tá sa nám stala námetom na našu letnú aktivitku. Aj my sa chystáme postaviť si takú mini záhradku a vyrobíme v nej aj malý Judrov domček. V niektorom z ďalších príspevkov vám napíšem o tom, ako sme ju robili.Cez víkend sme boli u mojej mamky a tak sme si na cestu pribalili okrem iných, aj knihu z vydavateľstva Svojtka... Čo objavíš v záhrade. Je to knižôčka plná otváracích okienok, ktorá zoznamuje deti zo živočíchmi a rastlinkami, ktoré môžeme nájsť v záhradke. Naša babka má totižto krásnu záhradku a každé leto sa tešíme na jej uhorky, tekvice, slnkom prevoňané paradajky a inú zeleninku. Babka nám pestuje aj bylinky a Adamko jej pri sadení rád pomáha.A k letu patrí aj oberačka a zaváračka.
Juj a ako by to bolo... téma o pestovaní, a ja by som nespomenula ďalšiu obľúbenú Adamkovú knihu O veľkej repe? Je to jednoduchá knižôčka, ktorú sme čítali od Adamkovko rôčka, no teraz ju okrem čítania využívame aj na skladanie puzzle, ktoré sa v nej nachádza. Adamko ju pozná naspamäť a už si ju "číta" aj pekne sám. Nosievame ju na dlhšie cesty... je to vlastne kniha a hračka v jednom.


A nedá mi spomenúť, že okrem týchto u nás momentálne fičia knihy, ktoré nemajú práve "pestovateľskú" tematiku, ale zato, ich čítame denne. Adamko ich má veľmi rád.. a tak a podelíme.. a odporúčame :-)

Ako inak, kniha o autách u nás nemôže chýbať. Adamko zdedil túto lásku asi po našom tatinovi. A odkedy začal vnímať... autá nás sprevádzajú na každom kroku.


Petr Horáček je klasika, ktorá by nemala chýbať v detskej knižnici a my s Adamkom máme jeho knihy veľmi radi. Jednou z nich je Nový domček pre myšku, čítame ju zásadne s jablkom, do ktorého Adamko počas čítania, vždy zahryzuje vtedy keď myška... ak čítame knihu 5 krát denne, moje dieťa zje 5 jabĺk :-D


No a nakoniec ešte kniha môjho detstva. najprv som si myslela, že príbehy v nej sú pre Adamka príliš dlhé, ale celkom ho zaujali a dokáže si vypočuť aj dve rozprávky naraz pri tretej väčšinou zaspáva :-)


A ešte jeden posledný tip na knižôčku. Pasuje nám do tohto-týždňovej témy a aj keď my ju zatiaľ nemáme, určite čoskoro pribudne do našej knižnice. Narazila som na ňu náhodou a veľmi sa mi zapáčila ilustráciami aj milým, jednoduchým a výstižným textom. Tu si môžete pozrieť niekoľko strán z tejto podľa mňa veľmi milej publikácie.

foto: internet

Nás teraz čakajú prázdniny u tety v Bratislave, tak už s Adamkom premýšľame, ktoré knižky s nami pocestujú vlakom a ako a pripraviť tak, aby sme vo vláčiku tých dlhých 5 hodín vydržali :-)
krásne letovanie priatelia.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers