... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

streda 27. júla 2016

Prečítané leto- O VODE

 Máte radi vodu? Ja áno, som v znamení rýb, takže o tom niet pochýb, že voda je môj živel. Môj muž tiež a naše dieťa už celkom. Takže ak je niekde nejaká mláka, vanička plná vody, jazierko, potôčik, riečka, rieka, vodná nádrž, studnička, bazénik, či stačí aj lyžička vody... Adamko je tam. Je tam a mága sa, ako taká húska :-) Akékoľvek vodné aktivity, vždy Adamko privítal s veľkým nadšením, tak som bola zvedavá aké to bude s knihami O VODE, ktoré hrajú prím tento týždeň. Tu je prehľad tých, ktoré sme si s Adamkom vybrali na tento týždeň.


Knižôčku Lila a rybka má rád od malička a často sa k nej vracia. Je určená pre najmenšie detičky, pretože má minimum textu a milé ilustrácie. Je o lienke Lile, ktorá si postaví lodičku, no vo vlnách sa jej prevráti a zachrániť ju príde kamarátka rybička. 


Okrem čítania sme si ju už niekoľkokrát zdramatizovali (urobili sme si loďku z lavóra a prišla nás zachrániť plyšová ryba), no a dnes sme ju čítali opäť. Adamka potom napadlo, že si chce rybku vyrobiť a tak sme to skúsili- z plastelíny.

Moja prvá obrázková knižka- MORE je vhodná pre malých i väčších, máme ju už dlho a napriek tmu, že Adamka zatiaľ zvieratká moc neberú, knihy z tejto edície má rád a veľakrát v nich listujeme. Je to obrázková kniha s minimom textu, kde krásne dieťa vidí, ako vyzerá podmorský svet a aké živočíchy ho obývajú.Krtko a dáždnik je klasická rozprávka. Krtkove príbehy u nás doma majú stále miesto a knižky o ňom si požičiavame z knižnice. Krtko objaví na skládke starý dáždnik, opraví si ho a stanú sa kamarátmi. Dáždnik ho všade sprevádza a krtko zisťuje aké rôzne použitie dáždnik má. Najviac sa Adamkovi páčilo, keď sa dáždnik premenil na loďku a spolu s krtkom zobudili kapra, ktorý ich zhltol.Príbehy zajačika Mateska má Adamko veľmi rád, pretože je to jedna z kníh, ktoré môže čítať spolu so mnou. Je to maľované čítanie, takže niektoré slová sú v knihe nahradené obrázkami a tie Adamko číta. Príbeh je o zajačikovi, ktorý stále papá len mrkvu a už by rád okúsil aj niečo iné, preto sa pýta ostatných zvieratiek, čo jedia oni.Hlbokomorské rozprávky Adamka zaujali už v knižnici a tak napriek tomu, že sú to trošku dlhšie príbehy, zobrali sme si knihu domov. Kniha je o dobrodružstvách hada Rada a ryby Bibi, ktorí žijú na dne mora, kde už nie je žiadne svetlo. Tam zažívajú rôzne dobrodružstvá a stretávajú rôzne podmorské živočíchy. Deti sa okrem pútavých príbehov dozvedia veľa o živote v hlbinách mora.Do tohoto týždňa skvele zapadá kniha Ema a ružová veľryba no s Adamkom sme ju zatiaľ nečítali. Čaká na neho pripravená, až príde jej čas. Zaujala ma však svojimi jemnými ilustráciami a príbehom o priateľstve medzi dievčatkom Emou a mláďaťom veľryby, ktoré je ružové.Ak hľadáte trošku inšpirácie ako sa hrať s vodou, niekoľko nápadov na vodné aktivity nájdete tu, alebo aj tu, a ešte tu.
My sme si s Adamkom tentokrát urobili také malé "more" v miske. Do väčšej misy Adamko nalial vodu. Potom už len stačilo skonštruovať nejaké plavidlo a pustiť ho do vĺn nášho miskového mora.


Lodičku sme urobili z hubky na umývanie riadu (mimochodom môj milovaný materiál na akékoľvek tvorenie, či aktivity) a zapichli sme do nej papierovú plachtu napichnutú na špajdličke. Loďky potom Adamko vyskúšal aj vo svojom súkromnom balkónovom bazéne :-)


Polovica leta je už pomaly za nami, no my nekončíme a čakajú nás ďalšie dobrodružstvá. Chystáte sa aj vy niekam na dovolenku? nezabudnite si zo sebou zabaliť nejakú knihu :-)
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers