... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

utorok 2. augusta 2016

Prečítané leto- O HRADOCHKeďže Adamkova babka býva na Spiši, každý rok je našou prázdninovou zastávkou aj návšteva Spišského hradu. Nevynechali sme ho ani tento rok. No tento rok sme sa v rámci hesla "prečítané leto" vybavili aj "hradovou" literatúrou. Ako prvé ešte pred tým, než sme hrad vôbec navštívili sme si doma prečítali povesť o ňom.


 Kniha je pre väčšie deti, pretože niektoré povesti nie sú práve pre ušká malého dieťaťa (aspoň podľa môjho úsudku) vhodné, ale tento náš príbeh o Spišskom hrade, bol jedným z tých, ktoré končili dobre a preto sme si ho prečítali.


V knihe ma zaujala mapa hradov a zámkov, ktorá je v úvode knihy, vďaka nej už máme plány na budúce leto, ktoré hrady pôjdeme navštíviť :-)


Vyrobili sme si aj hrad s padacím mostom a padacou mrežou- tie sú  podľa Adamka v hrade najdôležitejší, aby sa do hradu nedostali nepriatelia.


Ďalšou absolútnou Adamkovou TOP knihou, ktorú sme naozaj vyvliekli až na hrad, je Kdopak bydlí na hrade. Pre deti ako stvorená. Má otváracie okienka a prevedie nás životom na stredovekom hrade, životom panstva a rytierov. A práve tí rytieri a brnenia nášho Adamka zaujali najviac.V knihe je krásne ukázané z akých častí sa brnenie skladá a ako si ho rytieri obliekali.Ako som vravela, knihu sme mali zo sebou aj na hrade a Adamko v nej listoval aj v sieni kde sú vystavené brnenia rytierov. Bavili sme sa o tom, aký boli v teda ľudia nízky, keďže brnenia sa nám zdali "malé" a tiež o tom, aké je brnenie ťažké, z akých častí sa skladá a čo všetko si na seba taký rytier do boja musel navliecť- tu veľmi pomohla knižka. Hrady a rytieri ho naozaj chytili a tak sme si požičali s knižnice knihu o rytieroch. Má nádherné obrázky, detaily a kopec vecných informácií o živote v dávnej minulosti o hradoch, zámkoch, ľuďoch, rytieroch a ich spôsobe života.Objavili sme tam aj obrázok, brnením kompletne vybaveného rytiera a jedného sme si potom urobili aj my. Stačil nám k tomu len alobal, nožnice a lepidlo. Pracovali sme veľmi opatrne, aby sa alobal netrhal, hlavne Adamko musel veľmi dávať pozor a tak si aj cvičil jemnú motoriku a hlavne trpezlivosť, ktorá mu občas chýba.

 
A v hradnej tématike sme ostali aj naďalej. Čítali sme si rozprávky o Košickom hrade aj Urbanovej veži.
Do budúcna máme pre Adamka odloženú krásnu obrázkovú knihu o histórii Slovenska. Zatiaľ sme si v nej prezerali len obrázky hradov, pevností a hovorili si povesť O troch prútoch (lebo ho zaujalo, prečo ten ujo tam láme drevo o koleno :-D ), ale určite ju raz Adamko využije aj v škole.Toto rytierske obdobie sa mi veľmi páči, hlavne preto, že ja som princezná, no komu by sa to nepáčilo, byť chránený pred zlými drakmi udatným rytierom?


Teraz už idem, lebo som unesená zlým drakom, sedím samotná v dračej jaskyni a čakám na vyslobodenie mojim udatným rytierom :-)
M.

5 komentárov:

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers