... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

piatok 19. augusta 2016

Prečítané leto- O ZVIERACOM PRIATEĽOVI


Tento týždeň sme mali poriadne rozlietaný (užívame posledné týždne a dni leta a "slobody" ... od septembra totiž Adamkovi začína škôlka) a tak sme si čítali hlavne večer pred spaním. A veru knižky boli rôzne, podľa Adamkovej momentálnej chuti. Za všetky, ktoré by som mohla spomenúť, aby pekne zapadali do tohto- týždňovej témy, sú to napr. Včielka Maja a Papuchalk Petr, ale tie už asi nemusím predstavovať, myslím, že ich pozná každý, no u nás patria obe medzi naše obľúbené a tak mi nedá ich nespomenúť.
No za spomenutie stojí aj kniha Môj macík. Teraz ju už síce nečítame a odložili sme ju s Adamkom pre bračeka, ale boli časy, kedy sme ju čítali od rána do večera a od večera do rána a tie rána kedy som ledva o pol piatej ráno otvorila oko a dostala som po hlave s knihou, od môjho rok a pol ročného dieťaťa za jeho hlasného pokriku "tiťaaaaj" (v preklade- čítaj) pamätám do teraz, a budem do smrti. Recitovala som spamäti, lebo na písmenká som ešte nevidela.


 Približne v tom istom období ako sme začali čítať Môjho macíka, k nám do domácnosti pribudol sivý chlpatý kamarát, ktorého má Adamko na spinkanie stále pri sebe. Vláčime ho z miesta na miesto a hoci už vyzerá všelijako, patrí k najobľúbenejším mojkáčikom.

 
Kvak a Čľup sú dvaja kamaráti žabiaci, ktorý prežívajú spolu rôzne dobrodružstvá. Existuje niekoľko dielov o týchto dvoch nerozlučných priateľoch, sú veľmi milé, príbehovo zaujímavé a s krásnymi ilustráciami. Konkrétne v tejto knihe: Kvak a Čľup sú spolu, žabiaci napríklad sadia rastlinky, vyjedajú koláčiky, či utekajú pred hadom.Objavom tohto týždňa, na ktorý sme narazili v knižnici je Anton a Jonatán. Knižka o chlapčekovi a medvedíkovi, ktorý sú najlepší priatelia, veľa sa spolu hrajú, no jedného dňa sa Jonatánovi a Antonovi prihodí na bicykli nehoda. Anton oddane doma čaká na Jonatána kým sa uzdraví.

 

Adamkovi sa macko Anton veľmi na ilustráciách zapáčil a tak sme si spolu jedného takého vyrobili. Keď sme premýšľali z čoho by tak mohol byť, padol nám zrak na varešku čo čakala na svoje využitie. A tak sme pridali pár gombíkov, očká a macko bol na svete. 
 Ďalšou obľúbenou knižkou je Oskar a měsíční kočky. Je o neposednom kocúrikovi, ktorý odskočí svojmu kamarátovi až na mesiac, a bol by tam aj ostal, keby nezačul hlas svojho chlapčeka zo zeme, ako ho volá aby sa vrátil. Nakoniec kocúrik nájde cestu naspäť na Zem k svojmu kamarátovi.No a posledným knižným tipom od nás, na tento týždeň je čarovná knižka Tuláčik a Klára, ktorú sme tiež objavili v knižnici. Čítame si ju s Adamkom na pokračovanie každý večer a hoci sme zatiaľ prečítali len prvé dve rozprávky, už teraz sa nám obom páči.Tento týždeň bol pre nás bohatý na výlety, takže sme doma boli minimálne. Napriek tomu, že počasie až tak neprialo, pár teplých dní sme si ešte užili a i pár dobrodružstiev zažili. Adamko sa stretol aj s niekoľkými zvieracími kamarátmi a poriadne ich nakŕmil, aby neboli hladné :-)
Najväčší dojem urobili koníky. Tuším je to dieťa po mne, kone ľúbim od malička, jazdenie je pre mňa únik do iného sveta, sveta slobody... a Adam? Sedel v sedle ako doma od úplného začiatku. nechcel, ani len aby sme išli popri ňom, odjazdil si to sám... hovorím... celá mama :-D


Krásne dni prajem :-)
M.

3 komentáre:

 1. Krásne knihy a ešte krajšie zážitky :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. VĎaka za krásnu reportáž :)
  Ozaj, v tej knihe Môj macík je aj básnička "Poď sem metla, naučím ťa zametať"? Či to je niekde inde. Už roky mi leží v hlave začiatok a neviem ju nikde nájsť. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nie, nie, taká časť tam nie je, musí to byť niečo iné :-)

   Odstrániť

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers