... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

utorok 9. augusta 2016

Zádielska dolinaSpontánny nápad pri raňajkách nás zavial na malý výlet do Zádielskej doliny. Zádielská dolina (nazýva sa aj Zádielská tiesňava) sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu, pár kilometrov od Košíc. Zádielská dolina je najhlbším kaňonom na Slovensku a vytvorená bola Chotárnym potokom, ktorý tu v súčasnosti vytvára malé vodopády a kaskády. Dolina je dlhá cca 4 km, hlboká okolo 350 m a široká na niektorých miestach len 10 m. 


Doma sme do batôžka nabalili pár potrebných vecí (lupu, ďalekohľad, loďku na šnúrke, gumáky a samozrejme jedlo :-) ) a vyrazili na cestu. Dolina je krásne schodná aj pre rodiny s deťmi a dokonca ju s dobrými kolieskami zvládne aj kočiar. Príjemný chládok stromov, a neutíchajúci šum potoka je ako stvorený na skrýšu, pred horúcim letným slnkom.
Cestu lemujú vápencové skliská a steny... a to je úplný magnet pre nášho neposedného a momentálne všade lezúceho škriatka. 


Prišlo aj na púšťanie loďky, ešte dobre, že sme pribalili gumáky, Adamko si to s nimi totiž užil na plno. Náš červený parníko- tanker brázdil vody Chotárneho potoka (ktorý inak volajú aj Blatnica) krížom krážom, pri každej vhodnej príležitosti a na každom mieste, kde bol priaznivý prístup k vode.

Zažili sme mnoho... prvé rozbité kolienko, stretli sme rôzne zvieratká, niekoľko krát potopili tanker, počvachtali sa v gumákom v studenom potoku, videli kopec prírodných krás, v Zádielskej chate sme si vypili džúsik a cestou späť spievali pesničky a hádali hádanky :-)


Už plánujeme kam vyrazíme na budúce. Príroda je pre nás totiž miestom, kde sme doma. A mám pocit, že odkedy máme Adamka sa tento pocit prehlbuje.
Prajem krásne letné dni a i už prebieha druhá polovica prázdnin, ešte stále je dosť času vybrať sa niekam na výlet, hoc i len na lúku za domom.
M.

2 komentáre:

  1. Krása :) My sme nedávno boli tiež v Zádiely, ale v smere od Bôrky... Dostala sa k Tebe moja e-mailova adresa?

    OdpovedaťOdstrániť

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers