... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

piatok 23. septembra 2016

Lastovičky

Nástenka u Adamka v škôlke. Lastovičky robili deti prstovými farbami. Adamkova je tá piata z pravej strany :-)

Naša téma posledných dní, sa krúti okolo sťahovavých vtáčikov. Rozprávali sa o nich v škôlke v rámci jesene a tak to teraz máme na dennom poriadku aj doma. Evidentne ho téma veľmi zaujala. K jeseni odlet sťahovavého vtáctva proste patrí a tak sme si aspoň tie základné vtáčiky, ktoré našu krajinu opúšťajú a smerujú do Afriky vytvorili a čo to o nich povedali.


Lastovičky sú veľmi užitočné vtáčiky, pretože sa živia hmyzom, ktorý otravuje ľudí, zvieratá i rastliny. Na jar si stavajú hniezda v blízkosti ľudských obydlí z hliny a slamy, ktoré zlepujú svojimi slinami. Keďže v zime je všetok hmyz pozaliezaný, lastovička by uhynula hladom a preto koncom leta odlieta do Afriky, kde má potravy nadostač.Naspäť prichádza niekedy koncom marca- zač. apríla.

S Adamkom sme si na internete pozerali rôzne obrázky lastovičiek, hniezd a ich mláďatiek, i toho ako sa zgrupujú pred odletom na telegrafných drôtoch. Natrafili sme i na tento milý nápad a Adamkovi sa tak zapáčil, že sme si hneď predlohu vytlačili a lastovičky vyrobili.
Adamko lastovičky vymaľoval a potom sám!!! vystrihol.... toto je jeho prvá vystrihnutá maketa.


Lastovičky už potom stačí zahnúť, podľa predkreslených prerušovaných čiar, zastrihnúť a poukladať na drôtik. Adamkovi sa zdalo, že obrázok potrebuje dozdobiť a tak som vytiahla svoju zásobu jesenných ozdôbok a Adamko ich popriliepal na papier.
Myslím, že táto téma z Adamkovej strany ešte nie je vyčerpaná a tak už dumem, čo ešte by sme mohli vymyslieť. V zálohe už nejaké nápady mám, no uvidíme kam nás ešte Adamkove záujmy zavejú :-)
Prajem krásne dni.
M.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers