... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

pondelok 10. októbra 2016

Na šípky...


...sme sa konečne včera vybrali a ja som dúfala, že ešte nejaké objavíme, keďže čas ich zberu riadne pokročil a vďaka slnečnému počasiu tohto roku dozreli šípky o čosi skôr. My sme to slnečné počasie už nestihli a i keď nás dnes zastihol aj dáždik, nám to vôbec nevadilo a výletík sme si užili :-)
Moje nádeje boli vypočuté a zopár sme ich našli. Vybrali sme sa poobede... a hoc spočiatku to vyzeralo, že nás dážď obíde, nakoniec sme si ho predsa trochu užili. No nevadilo, kapucne sme mali, gumáky tiež a tak vetrík, ani dotieravé kvapky nemali šancu a vôbec sme sa nimi nenechali rozladiť.


Jaj ako dobre bolo, ticho, pokoj, voňala zem po daždi, kde tu sa modreli trnky a červeneli šípky ... krásna nedeľa. Doma sme si ohriali teplú polievočku, umyli a osušili šípky a rozprestreli ich na sušenie. Už sa teším, keď ich uložím, do sklenky, ktorú sme s Adamkom vybrali extra na túto šípkovú príležitosť :-)


Šípkový čaj
Robievame ho z čerstvých a v zime i zo sušených šípok. Šípky, umyjeme v teplej vode, a necháme voľne usušiť niekde na utierke, alebo plechu. Buď ich potom nadrvíme a dosušíme v rúre na 40°C alebo ich necháme uschnúť v celku, niekde na teplom suchom mieste.


Na čajík potom použijeme 2 ČL drvených šípok, zalejeme ich vriacou vodou (4deci) a necháme lúhovať 11 – 14 minút. Potom tento čaj scedím a teplý popíjame. Počas chrípky či prechladnutia pite tento čaj 2 krát za deň. Ako prevenciu stačí 3 – 4 krát do týždňa a ak vám treba posilniť imunitu, prečistiť obličky, močové cesty, vyhnúť sa únave na jar i na jeseň, doplniť vitamín C v zimných mesiacoch či zlepšiť krvný obraz, šípky sú na to ako stvorené :-)
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers