... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

utorok 13. decembra 2016

Svätá Lucia a naše tvorenie

 

Vonku i keď nesneží, ale mrzne a Vianoce sa pomaly blížia. A tak mi napadá.... máte už upratené? my sme na dobrej ceste, i keď ja neviem, ale naša domácnosť má akúsi zázračnú moc "samozneporiadkovania sa" :-D


 Sviatok má dnes Lucia a podľa starých zvyklostí najneskôr na sviatok sv. Lucie musela byť domácnosť ako zo škatuľky, lebo inak sa vraj svätá Lucia hnevala a to predsa nechcela riskovať žiadna poriadna gazdinka. Naši predkovia verili, že práve v tento deň sa schádzajú čarodejnice a práve svätá Lucia bola považovaná za mocnú ochrankyňu pred ich čarami.


Minulý rok, sme si vyrobili dobrú strigu a tento rok zas Luciu (chodievali po domoch v bielych šatách či plachtách s pomúčenou tvárou) a zavesili sme ju v obývačke na luster, bude nás tam strážiť, pred zlým až do Štedrého dňa. Použili sme len polystyrénovú guľu, látku, špagát a pár špendlíkov, ktorými sme upevnili látku na guľu a pripichli aj gombíkové očká a pusinku. Bola to rýchlovka :-)


Od Lucie do Vianoc je 12 dní, počas týchto dní v minulosti gazdovia zapisovali každý deň aktuálne počasie. Každý deň tak predstavoval jeden mesiac v roku. Zo zvedavosti si to skúsime s Adamkom aj my a porovnáme si to potom na budúci rok, či aspoň niečo sedí. Sama som zvedavá ako dlho nám to zaznamenávanie vydrží :-D ale za pokus to stojí, som zvedavá.


Hovorí sa, že: Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo prináša najdlhšiu noc. Neviem, či aj táto dnešná je najdlhšia, ale teda zotmelo sa poriadne skoro a tak sme s Adamkom premýšľali čo vymyslieť, aby sme sa zabavili. No a keďže na tmu pomáha jedine svetlo, vyrobili sme si voňavý svietniček.
Jeho výroba je veľmi jednoduchá, do pomaranča sme urobili dierku na sviečku a pomaranč ozdobili klinčekmi. Potom už stačilo len umiestniť sviečku a zapáliť ju :-)
Majte krásny deň. My si ideme s Adamkom pustiť vianočné koledy, užívať svetlo sviečok a pojedať prvú várku medovníčkov, no čo, v nedeľu si napečieme zas :-)
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers