... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

utorok 20. decembra 2016

Zimný slnovrat

Jednou z tradícií zimného slnovratu (21. 12.) je vešanie polazu. Je to guľa bohato vyzdobená sušeným ovocím na špajliach, ktoré pripomínajú lúče slnka. Niekedy je tiež nazývaná podlažník, keďže sa vešia v miestnosti pod strop. Je to krásna, voňavá a zdravá vianočná dekorácia, ktorá má symbolizovať slnko – svetlo prichádzajúce do domova, zimný slnovrat. Vešala sa na počesť znovuzrodenia slnka. Polazník bol zase koledník, teda ten, ktorý bol štedro obdarovaný.

 
Táto vianočná dekorácia je efektná a hlavne jednoduchá na výrobu aj s deťmi a tak sme si takýto polaz vytvorili s Adamkom. Pri jeho výrobe môžeme využiť akékoľvek sušené ovocie, a tak je táto dekorácia aj zdravá. Ďalej budeme potrebovať kúsky látok, vetvičky, špajle a ako základ použijeme jablko, pomaranč, zemiak, alebo aj obyčajnú polystyrénovú guľu.


Postup je už potom naozaj veľmi jednoduchý Aj keď teda s Adamkom som mala čo robiť ustriehnuť všetky tie sušené dobrotky, aby sme vôbec mali čo na špajle napichať :-)
Najprv sme si pripravili základ. Cez stred pomaranča som prevliekla pomocou hačkovky špagátik a uviazala ho okolo pomaranča. Hore som nechala špagát voľne visieť, aby sa neskôr guľa dala priviazať na miesto kde ju budeme chcieť dať.


Potom sme si prichystali špajle a v mištičkách rôzne sušené ovocie, ktoré Adamko počas výroby striedavo napichoval na špajle a pojedal. Dlho ho to nebavilo a tak som zbytok dorobila ja, za výdatnej tatinovej pomoci. Hotové špajle sme už len napichali do pomaranča tak, aby sa vytvorili ovocné lúče a hotový polaz sme si zavesili doma v kuchyni. Ooooch tá vôňa :-)Zajtra je zimný slnovrat- teda deň, kedy je deň najkratší a noc najdlhšia. Od tohto dňa sa bude svetlá časť dňa už len predlžovať... oslávte tento deň výrobou polazu. Okrem toho, že Vám bude robiť doma parádu a rozvoniavať,  môžete sa chodiť potajomky z neho kŕmiť, tak ako i my :-)


Pekné sviatky
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers