... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

sobota 22. júla 2017

Pol rok

Tomáško dovŕšil svojho pol roka síce už pred pár dňami, no až teraz som sa dostala k sumáru všetkého (a že toho nie je málo), čo sa za mesiac naučil a kam pokročil. Vždy ma udivovalo, akými míľovými krokmi deti prebehnú prvý rokom svojho života a už vôbec nevravím o tom aký je to rozdiel, za pol roka, od ležiaceho novorodeniatka po ten malý veselý štvornožkujúci zázrak, ktorý máme momentálne doma.


Neuveriteľné, ale Tomáško dosiahol svojich sedem kíl a behom dvoch týždňov sa mu prerezali hneď dva zúbky. Ich cesta na svetlo sveta nebola vôbec jednoduchá a nášho malého človiečika poriadne potrápili. No teraz sa už pýši prvými zubadlami a radostne ich ukazuje svetu. Pri tejto príležitosti dostal svoju prvú zubnú kefku a tak sa k našim ranným rituálom pridalo aj spoločné čistenie zubov.


Aj v pohyboch sa Tomáško posunul o riadny krok dopredu. Najprv to začalo "smiešnymi" pohybmi dopredu a dozadu na kolienkach, pokračovalo zdvíhaním rúčok a nôžok na mieste, hodením sa dopredu až po prvé štvornôžkovacie krôčky. Zatiaľ ich urobí tak zo dva a následne sa hodí za chceným predmetom na zemi tak, aby ho dočiahol, zbytok cesty k vytúženému predmetu sa doplazí.


Na oslavu polročnice sme Tomáškovi pripravili prvú mrkvičku. Tváril sa nadšene až pokým nespočinula v jeho puse. Nebol z nej príliš nadšený a tak som ozaj zvedavá, ako bude prikrmovanie ďalej postupovať. Spoliehala som sa, že bude trošku ako jeho braček, ktorý hneď na prvý krát zbaštil 100g príkrmu a ešte by si bol kľudne dal i viac, ale zatiaľ to tak veru nevyzerá :-D


Tomáško už teraz prejavuje záujem o hudbu- ide mu to perfektne s gitarou ale aj s malými orfovými nástrojmi.  Gitaru miluje, to že ich máme doma 4 len podnecuje jeho zvedavosť a keď niektorú z nich vezme tatko do rúk, hneď je tam a chce hrať s ním :-)


Ó a taktiež má záujem o literatúru, nielenže počúva bez dychu rozprávky, ktoré si čítame s Adamkom, ale aj v čase osobného voľna :-D si sám vyťahuje knihy z poličky a číta si (ako papparazi som ho vyčíhala, aha...)


Medzi Tomáškové nové zdatnosti patrí ešte- pitie z pohárika, cielené vkladanie a vyberanie veci z nádoby. Ak sa mu chce zakýva papá a pusu dáva tak, že sa nahne k lícu s otvorenou pusou a celých nás oslintá :-)Začína v piesňach a vetách spoznávať niektoré slovíčka, na ktoré reaguje hlasnou radosťou, alebo reakciou... napr. na slová Bum, Bum začne energicky búchať do čohokoľvek čo má pred sebou, na slová Kopky, Kopky začne kopať nôžkami a rehoce sa od ucha k uchu, na slová Ťap, Ťap si začne trieť rúčky :-)


Podarený je, on i Adamko. Adamko mu robí smiešky a Tomáško ho zato obdarúva hurónskym smiechom, kúpu sa spolu a špliechajú tak, že kúpelňa vyzerá ako po tropických dažďoch, váľajú sa po posteli, pusinkujú sa, objímajú. Juj Lasky moje.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers