... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

streda 5. júla 2017

Prečítané leto- O prázdninách - časť druhá


Ako sme si vyrobili zmrzlinu...

Aj vám sa spája zmrzlina s letom? Jasné, spolu s červeným melónom, limonádou s citrónom a jahodovou dreňou, je zmrzlina pre mňa synonymom leta. A tak hneď ako sme v  meste dojedli zmrzlinu a moje dieťa zahlásilo "a zajtra si dáme zas" som vedela, že ak chcem, aby na konci leta nebol ako súdok a ostal mu v celku zdravý chrup, musíme si urobiť zdravšiu a chutnejšiu verziu zmrzliny doma. Aspoň budeme mať čo maškrtiť pri váľaní s knihami.
Vďaka tomu, že sme si nedávno doniesli zo záhrady čerešne a ríbezle, v chladničke sa ukrývali posledné nezjedené čučoriedky a Adamko ľúbi čokoládovú... príchuť zmrzliny bola jasná. Namixovali sme si rovno dve. Čerešňovo- banánovú a čučoriedkovo- ríbezľovo- čokoládovú- mňam.


Adamko najprv nachystal ovocie. Ošúpal banány a nalámal ich na kúsky, odkôstkoval čerešne a pováľal po zemi čučoriedky :-). Nezbedníčky, akosi sa mi nechcelo pod nože mixéra. Adamko ich však pozbieral (zároveň aj popočítal, teraz počíta všetko a všade) a mixér ich aj tak neminul.
Čokoládovú zmrzku sme okrem ovocia vykúzlili ešte pridaním jogurtu a granka a vyrobili sme z nej okrem klasických nanukov aj rybky a lízatká, veď uvidíte koľko zábavy nám nakoniec dopriali. Ako očko poslúžili ríbezle. Keďže Adamko už veľa vecí v kuchyni zvládne úplne sám bez môjho zásahu, naskytá sa mi tak príležitosť fotiť, juch, na toto som sa tešila :-) Tomáško celý proces tvorby pozoroval z bezpečia tatkovej náruče a prejavoval obrovský záujem hlavne o červené bobuľky. Preto sme mu ich s Adamkom zopár zamrazili do ľadových srdiečok.
Hotovo, mrazená pochúťka odpočíva v mrazáku a hádajte čo sa stalo zo zbytkom čo sa už nezmestil do formičiek? správne do posledného máznutia prstom padol za obeť Adamkovi.


Ako sme zmrzlinu jedli...

Ha, keď už, tak poriadne. Zmrzlinových zásob sme si urobili na celý týždeň a tak ak prišla chuť, už sa len siahlo do mrazáku a hurá za dobrodružstvom. Tak napríklad...

Vzali sme si ju na výlet a zjedli na prvých schodoch, ktoré sme po vykročení z brány našli :-D


Na balkóne pri čítaní knižky. Tentoraz si Adamko vybral Filipka. Filipko je Zorničkin braček a veľmi rád chodí s tatkom na ryby, kde v prírode zažíva všelijaké dobrodružstvá spolu s lesnými škriatkami. Náš Dede je tiež rybár a preto, je táto téma Adamkovi veľmi blízka.


A keď už sme čítali o tých rybkách, napadlo nás, že by sme si mohli aj my nejaké pochytať. Lenže aké? No predsa tie naše, zmrzlinové. Chytačka sa začala najprv rukami a keď už bolo na pršteky zima, pomohol si Adamko "udicovidličkou".

Tomáška obsah Adamkovho taniera veľmi lákal a tak sme aj jemu dali na hranie zopár "rybiek"- zamrazených ríbezlí v ľadových srdiečkach. Bolo zaujímavé sledovať, ako zistil, že predmet, ktorý sa snaží chytiť je studený. Najprv odtiahol rúčku a prekvapene na mňa pozrel, ale zvedavosť bola silnejšia a pustil sa do chytania opäť. Búchal po miske, snažil sa ľadové kocky chytiť do pästičky. Niektoré mu z misky odskočili a Adamko mu ich dával naspäť. Keď sa Tomáškovi podarilo ľadové srdiečko uchopiť, prvá jeho cesta viedla do pusy... Aj keď sa mi srdiečka vyšmykovali aj tak sa stále znova a znova pokúšal ich dolapiť. Hra skončila keď sa srdiečka celkom rozpustili.

Keď sa zásoby, ktoré sme si narobili minú, chystáme sa ešte vyrobiť si zmrzlinu zo sáčku za 5 minút. prípravu tejto zmrzky zvládnu aj najmenšie deti, a ešte k tomu zažijú poriadnu zábavu, pri jej mixovaní. Tak ak to aj vám znie zaujímavo, návod ako na to, nájdete napríklad tu.
Ale najprv na nás čakajú ešte títo nanukový krásavci :-)


Užívajte leto plnými priehršťami, veľa čítajte, chyťte za pačesy každú príležitosť zabaviť sa, ktorá sa vám naskytne a robte aj z maličkostí obrovské dobrodružstvo... to je naše heslo na tohtoročné leto- Prečítané leto.
M.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára