... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

streda 12. júla 2017

Prečítané leto- O rastlinách


Táto téma je taká krásna a hlavne voňavá, aspoň zatiaľ u nás teda je. Hneď v pondelok som od chlapcov dostala kvietky a to ani netušili, že práve začína týždeň o rastlinách, chceli mi proste urobiť radosť a veru urobili.


No a čo teda rastlinkové vyvádzame u nás doma tento týždeň?

Limonádu
Robíme si kvetinové limonády, aby sme mali čo popíjať na balkóne pri čítaní. V tej dnešnej sme mali ľadové fialky. Ak vás zaujíma ako sme si ich vyrobili dočítate sa o tom tu. Spoločnosť nám robila kniha o Zorničke a jej príbehy zo záhradky.


 K letu patrí aj varená kukurica, bez nej by sa mi snáď ani nerátalo a tak sme si dnes uvarili. Mňam :-)Ako rastú
Čítame teraz s Adamkom knihu "Bračekovia mravčekovia" a tam nájdete rastliniek peknú kopu. Od lopúcha, cez púpavu, či jahodu, je ich tam neúrekom a nás to inšpirovalo k tomu, aby sme si ukázali ako taká rastlinka vlastne rastie. Povzbudený peknými príbehmi sme si s Adamkom zasiali žeruchu. Hmm, niekto ju sadí na Veľkú noc, niekto uprostred leta, no a čo? Hlavné je, že s ňou máme obrovské plány, tak uvidíme ako rýchlo porastie :-) Je to teraz taký náš mini pokus, ak sa vydarí a žerucha narastie, použijeme ju napríklad do šalátu.


Hlavným zámerom bolo, aby Adamko videl, ako taká rastlinka rastie, keďže otázok na túto tému bolo z jeho strany dosť. Vysvetlili sme si ako rastlinka zo semienka "vyhodí" klíčok a ten potom ďalej rastie, ale aj to, čo všetko pre svoj rast rastlinka potrebuje.


Žeruchu sme si vysadili na plech do vaty, ktorú sme dobre poliali. Adamko ju starostlivo každý deň polieva a chodí sa pozerať či už vyrástla. A takto vyzerá naša momentálna úroda.Farby rastlín
Ďalšiu peknú rastlinkovú aktivitu sme sa zahrali dnes vonku na výlete, stačil nám k tomu len kartón, na ktorý sme si naznačili rôzne farby a washi páska. Doma sme si pripravili "knihu" a na výlet už len pribalili povinnú výbavu každého skúmateľa- nožnice, lupu, ďalekohľad a washi pásku.


Hľadali sme v  prírode rastliny podľa farieb. Žltých a bielych sme nachádzali neúrekom, dokonca aj fialovej sa našlo viac než dosť, no napríklad taká modrá, nás poriadne potrápila, kým sme nakoniec našli jednu opustenú čakanku. Nepodarilo sa nám nájsť len červený a oranžový kvet, aj keď som tajne dúfala, že sa niekde pri ceste objaví mak, nestalo sa tak, no i tak sme si to náramne užili.


Zo začiatku to u nás vyzeralo na dážď, ale asi na Adamkove prosby počasie krásne podržalo a slniečko svietilo ako o dušu. Adamko bol celú prechádzku vo vytržení, tešil sa z každého blata, z každej kvetinky. Tomáško to ako vždy prespal, no tentoraz mal premiéru v ergo nosiči.

A tu je ešte zopár tipov od nás na rastlinkové hranie:
- Kvetinové tváričky
- Farebná kapusta
- Menovky pre kvietky
- Rastlinkové maľovanie

Krásne letovanie.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers