... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 10. augusta 2017

Prečítané leto- O pečeníTento týždeň sme nestrávili doma, ale u mojej mamky.  No ešte predtým sme stihli osláviť Adamkove 4 rôčky a prečítať si knihu Boribon má narodeniny. Túto knižku dostal Adamko na svoje druhé narodeniny a tak sme si pri jej čítaní aj poriadne zaspomínali :-). A ako by to bolo, ak by nebola poriadna oslava? Bez tej by to nebolo ono a o jej detailoch sa isto dočítate v nejakom z nasledujúcich príspevkov. No teraz späť k našej téme o pečení, ktorá nám skvele na tento týždeň sadla. Adamko pomáha od malička, v kuchyni sa okolo mňa obšmieta veľmi rád a najradšej okrem práce s cestom má ochutnávanie :-) Do všetkého strčí prštek, a každú ingredienciu najprv degustuje, kým ju s nadšením pridá do zázraku, ktorý sa chystáme stvoriť. Tentoraz sme si vybrali cesto na keksy, ktoré máme u nás doma veľmi radi a pustili sme sa tematicky do vykrajovania čísla 4 (keď už má tie 4 roky) a vyrobili sme i zopár ciest a áut, keďže je ich oddaným milovníkom celý svoj doterajší život a zapasovali nám do narodeninovej témy, ktorú si Adamko vybral.
Ak by vás zaujímal recept nájdete ho tu.
 

Ako som spomínala, týždeň sme strávili u mojej mamky, pretože u nás doma sa maľovalo. Náš šikovný tatko, spolu s dedom Viktorom za pár dní zmákli vymaľovať celý byt a tak už teraz tento článok píšem v krásnom, čistučkom a novotou voňajúcom príbytku. Ach či to mám rada, túto vôňu novoty. Za odmenu sme im u babky upiekli chutné prekvapenie, k čomu nás inšpirovala kniha Moje malé príbehy montessori- Olovrant, v ktorej sa hlavné hrdinky rozhodnú, že nebudú piecť pre seba, ale upečú niečo chutné pre svojich priateľov. My sme sa rozhodli, že upečieme pizzu a nie len takú hocijakú, ale rovno autíčkovú. Ehmmm, no hádajte čí to asi tak bol nápad? :-D
Mamka a teraz z neho urobme kabriolet :-D Tak sme urobili... no dlho nevydržal, po pizze sa zaprášilo jedna radosť a čoskoro nezostala ani jediná kukurička. Tie chodil Adamko pre istotu vyjedať priamo z plechu :-)


NO a aby to nebolo len o pečení mlsnotiek do bruška, upiekli sme si aj papier. Že načo? No predsa na mapu. Prastaré mapy majú byť predsa na prastarom papieri a vedú k tajomným komnatám a úžasným pokladom. Aj tá naša mapa bola prastará, teda aspoň tak po našom zásahu vyzerala a poklad? Ten bol pre Adamka ten najúžasnejší, aký si len dokáže cez leto predstaviť :-)
 
POSTUP:

1. uvaríte si kávu, poriadne silnú, upozorňujem, že nie je na pitie, takže ňou naozaj nešetrite :-)
2. poriadne pokrčíte papiere, najlepšie až do guličiek
3. ak vám chutí celulóza, kľudne ich niekoľko môžete aj oslintať, pridá to na autentickosti papiera
4. potom každú "guličku" pekne povystierate
5. vylejete kávu na plech a potom v nej poriadne pokrčené papiere "vymágame" alebo ich môžeme aj natrieť štetcom


6. Na záver stačí papiere upiecť (my sme piekli na 70 stupňoch) kým sa vám nebudú pozdávať, opáliť ich, aby vyzerali ešte starodávnejšie a namaľovať na nich mapu.


Keď Adamko mapu namaľoval, hneď sme sa vybrali hľadať poklad. Cesta nás viedla široko ďaleko, cez pláne a polia, potom sa stočila k jazeru a mohutným košatým stromom, ktoré nám poskytli trochu chládku. Tak nás opäť zaviedla na vyschnutú púšť, kde ani kvapka vody neovlažila naše ústa a nehostinné hory nám neustále pripomínali aká ďaleká je naša púť. Nakoniec nás smädných, unavených a vyprahnutých po dlhej a strastiplnej ceste, cesta doviedla ku tajomným schodom a ešte tajomnejšej mrazničke, v ktorej sme objavili pre Adamka, momentálne poklad najväčšej ceny.... ZMRZLINU :-D Nebojte sa, netrápila som syna cestou okolo sveta bez jedinej kvapky vody a o suchej kôrke chleba, prešli sme sa len okolo domu našej babky, v tom teple sme však boli takí zmordovaní, akoby sme naozaj tú strastiplnú cestu zažili, jaj ako dobre nám tá zmrzka padla :-) Majte krásne dni priatelia a nemyslite na to, že sa prázdniny prehupli do svojej záverečnej fázy, veď ešte tu máme tri krásne týždne plné slnka, vody, a všetkého čo k letu patrí, tak hurááá na neeee :-)
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers