... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 3. augusta 2017

Prečítané leto- O tme

A je tu Týždeň o tme. Táák som sa na neho tešila a Adamko mi ho tááák krásne bojkotuje. Inokedy keď chceme aby zaspal, on nie a nie zatvoriť očká. Prehadzuje sa v posteli, vykladá si na nás nohy, žobroní o päťstopäťdesiatupiatu rozprávku a neuveriteľne a záhadne mu treba ísť na záchod každých 5 minút. No teraz? Práve teraz, keď mám pre neho pripravené dobrodružstvo pod hviezdami, zaspí ako drevo ešte predtým, než stihne slniečko zaliezť za najbližšiu horu. Nevadí, s tmou sme si poradili i tak a nočné dorodružstvo si necháme na inokedy, veď leto nekončí.Poznáte ju? Knihu z vydavateľstva Svojtka, ktoré maminky tak ľúbia, kvôli ich super knižkám a ja nie som výnimkou. Túto o tme a noci sme kúpili Adamkovi ešte dávno keď bol maličký a veru v rukách sme ju obracali nejeden krát. Až teraz v súvislosti z našou témou mi však napadlo, čítať si ju a rozprávať sa o tme a noci aj inak. Pri svetle sviečok a za naozajstnej tmy.

Ďalšou lahôdkou, ktorú máme už dlhšie v knižnici a na tento týždeň sadla ako uliata je knižka z edície Potulky... s názvom Noc.
Adamka teraz fascinuje svet dobra a zla. Svet hrdinov, svet záchranných zložiek (prišiel s tým zo škôlky).  Je to chlapec a tak som aj čakala, že to skôr či neskôr príde, no po pravde nečakala som, že si tento svet nájde aj v tejto knižke. No našiel a tak sme to samozrejme nenechali len tak a pekne po "montessoriovsky" sme jeho záujem rozvinuli ďalej. Knižočka nám poskytla príležitosť sledovať zlodeja a akciu policajtov pri jeho dolapení.

 
Adamko sa pridal k policajtom a nezbedného zlodeja zatkol, odobral mu odtlačky a zavrel ho do väzenia (Adamko mu hovorí basa, počul pravdepodobne v škôlke :-) ). Kde ho poctivo strážil až do určenia jeho trestu, ktorým boli verejnoprospešné práce, vrátenie lupu poškodeným plus pokuta :-) Pri tejto príležitosti sme si vysvetlili čo sú to odtlačky, ako ich odoberajú ujovia policajti, že každý človek na svete má svoje vlastné nezameniteľné odtlačky a hneď sme to aj vyskúšali.Ako by to bolo, čítanie o tme bez tmy? A keďže sme tmu po ruke nemali, urobili sme si ju pod perinou. Mimochodom vo vyrábaní tmy sme sa tento týždeň stali preborníci. No čo už, keď tú ozajstnú Adamko ako na potvoru stále prespí? :-D Voľba padla na knižočku o Mesačných mačkách. Do tohto čítania sa zo záujmom zapojil aj Tomáško a okrem príbehu ho zaujímalo úplne všetko. Ťahať čelovku z hláv tatkovi aj bratovi. Nadvihovať paplón a vyrábať tak namiesto tmy svetlo.  A samozrejme pojedať stránky knihy, to je momentálne jeho najobľúbenejšia disciplína. Ako správny parťák však vydržal (aj s mojou pomocou a preto sa z onej aktivity zachovala fotka- až jedna) a za odmenu si mohol na záver ožužlať okrem knihy aj samotnú čelovku.


Tento týždeň sme čítali aj O červenej čiapočke. Vlastne nečítali, ale rozprávali a hrali, pretože ju poznáme už naspamäť, toľko sme sa ju načítali. A i keď v nej nie je ani náznak tmy, náramne sa nám do témy hodila, pretože sme si ju zahrali tieňmi. Hmm, lenže kde zohnať tmu? Jednoduché. A hlavne v paneláku, kde máte kúpelne bez okienka. Tu sa nájde tma ako v rohu a i za bieleho dňa tak môžte stvárať pestvá uprostred čiernočiernej tmy. My sme stvárali, veď aha.

Napriek mojim všakovakým snahám udržať Adamka v bdelom stave do tmy, do tej naozajstnej vydržal (podotýkam, úplne bez problémov) len Tomáško a tak si ju užil zo všetkým všade. stačilo odmontovať hlavu zo svietiaceho kolotoča nad postieľku a svetelná šou bola na svete. Bolo milé pozorovať, ako sa z malého bábätka odrazu stane mačiatko, ktoré chytá tiene na stene a snaží sa zjesť predmet vydávajúci žiaru.Tak prajeme dobrú noc a krásne sny. Tmy sa my už nebojíme a preto očká zatvoríme.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers