... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 17. augusta 2017

Prečítané leto- O vode


Začalo sa nám to krásne. Teploty boli ideálne na čľapkanie sa v bazéne a tak sme nelenili a povzbudení storočnou, básničkovou, ešte kedysi mojou knižkou (isto ju poznáte aj vy) Pláva loďka po vode, sme si aj my v bazéne vyrobili lodičky. A nie len tak hocijaké, ale jedlé a osviežujúce. Ako dobre padli vyprázdneným a vo vode vyšanteným bruškám. Najprv sme sa s loďkami pohrali, chúdence museli prekonať niekoľko búrok, ustáť silný vietor a nájazd pirátov a v závere sme si na nich s radosťou pochutnali.

Dobrúúúú chuť :-)


Ďalším vodným ihriskom sa pre nás stal potok Blatnica, ktorý preteká Zádielskou tiesňavou. Vybrali sme sa tam totiž v jeden odporne horúci (a to naozaj odporne, na ôsmom poschodí doslova nevydržateľne horúci) deň a vyplatilo sa. V príjemnom chládku lesa sme si urobili menšiu túru, prečítali si knihu o Vodníkovi Čľupkovi, absolvovali malý piknik a pohrali sa dosýta s loďkou. Zopakovali sme si tak výlet z minulého roka, kedy sa štvrtý člen našej rodiny pohodlne niesol v brušku. Tentoraz to už ale zvládol s nami na živo :-)
Vždy keď ideme niekam na výlet kde viem, že je voda, vezieme so sebou aj nejaké to plavidlo. Niekedy si ho doma vyrobíme a odskúšame na vode, alebo si vezmeme náš milovaný červený "tanker" ktorý s nami výletuje už štvrté leto. Skúste to, je to ohromná zábava. stačí na lodičku namontovať šnúrku a zažijete chvíľku nerušeného relaxu, kedy o svojich detvákoch ani neviete, samozrejme v prípade, že jedno z nich nemá 7 mesiacov a nedožaduje sa vašej neustálej pozornosti :-)Tak a týždeň o vode sa napriek mojim plánom, že ho celý strávime pri vode, na vode, vo vode a s vodou.... pre nás týmto výletom skončil. Akosi nás totiž nepúšťajú potvory choroby. Toto leto je nejako bacilovo začarované, ale to nám na nálade neuberá a snažíme sa zabaviť ako sa len dá. Keď nemôžeme ísť k vode my, prečo by nemohla prísť voda k nám? resp. Prečo by sme si ju nenapustili vo vani, však áno? Napustili a aby tej vode v tej vani nebolo smutno, vyrobili sme si k nej zo špachtličiek loďku na gumičkový pohon. Naďabili sme na ňu úplnou náhodou v knižke pre veľkých majstrov a nedalo sa nevyskúšať ju. 
Pre tých, ktorý by si chceli plavidlo tiež vyskúšať stačí vám k tomu len 9 lekárskych špachtličiek, gumička a lepidlo. Postup je veľmi jednoduchý a moji chlapci sa do toho hneď pustili. Tatko bol hlavný stavbyvedúci, Adamko mal na starosti prísun materiálu a drobné pomocné práce a Tomáško objedal zelenú kocku (tým vlastne veľmi dopomohol k zdarnému priebehu celej akcie, keďže neobjedal stavebný materiál).Po poriadnom zaschnutí lepidla sme plavidlo vyskúšali vo vani. Gumičku stačilo pomocou krátkej špachtličky zatočiť a pustiť plavidielko na vodu. Frčalo to výborne a Adamko s nadšením skonštatoval, že je to to isté ako keď sa na hojdačke krúti tak, aby sa laná zamotali a potom zdvihne nohy a laná sa samé od seba odmotajú... hmm, perfektný postreh dieťa moje.

Skúšali sme plavidlo pustiť bez nákladu, s pasažierom a dokonca prevážalo aj autá. Zaujímavé pre Adamka bolo tiež zistenie, že plavidlo po spustení nabralo smer v závislosti od toho, do ktorej strany sme gumičku natáčali.


 Tak a my ideme doliečiť koťuhu bacila, aby nám posledné dva týždne prázdnin neutiekli pomedzi prsty, ale aby sme si ich poriadne užili tak ako sa patrí. Prajem krásne dni, bez sopľov a kašľa.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers