... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

streda 21. februára 2018

Čo baví Tomáška (1 rok)

Tomáško je od narodenia, malý, nebojácny, svojhlavý, veľmi priebojný, neposedný a hlavne strašne zvedavý človiečik. Od toho sa odvíjajú aj hračky, ktoré má rád a tak som sa rozhodla, že si ich sem uložím. Možno pomôžu ako inšpirácia Vám, ktorí máte rovnako živých, malých ľúbivých nezbedníčkov.
Takto momentálne vyzerá Tomáškov hrací kútik v obývačke...


1. Knihy
Na prvom mieste sú u Tomáška knihy. Miluje ich, pravdepodobne to odkukal od Adamka, lebo aj ten večne vysedáva v knihách. No vo veku Tomáška o nich ešte nejavil až taký záujem. Tomáško ich naopak miluje od narodenia (dúfam, že mu to tak aj ostane).  Polovicu dňa strávi nosením knižky za knižkou každému, kto je po ruke. Hltavo počúva každé slovíčko, snaží sa napodobňovať a ukazovať. Často ho nachádzame aj samého listovať si v knižkách, prezerať obrázky, či otvárať posúvať a stláčať interaktívne časti kníh. Horšie je to potom s ich ukladaním, ale aj to vie, len sa mu nechce :-) tak trénujeme.


2. Kartónové krabičky
Isto ich poznáte. Je to vlastne obdoba plastových pohárikov, ktoré sa skladajú jeden na druhý do výšky od najväčšieho po najmenší a dajú vložiť aj do seba. My máme kartónové škatuľky od firmy Djeco. Tomáško ich dostal na narodeniny a je to jeho asi druhá najobľúbenejšia hračka. Rád si stavia veže, búra ich s pokrikom "BÁC", vkladá krabičky do seba, alebo do nich niečo vkladá. Vyhrá sa s touto hračkou na sto spôsobov. Okrem jej všestrannej využiteľnosti, je aj nádherne ilustrovaná a napriek tomu, že sú krabičky kartónové sú ozaj pevné a ani trošku nešetrnejšia manipulácia im zatiaľ neublížila.3. Vkladačky
Tomáško má veľmi silné "vkladacie" obdobie. Vkladá čokoľvek kamkoľvek a preto má vo svojej poličke hneď niekoľko hier na túto tému.
- Po prvé sú to veľké gombíky, ktoré vkladá do krabičky s otvorom ako má pokladnička (vyrobila som ju z plastovej nádoby na šalát).
- Po druhé- drevený "bubon"do ktorého sa vkladajú drevené telesá rôznych tvarov. Bubon je súčasťou drevenej korytnačky, ktorú máme z Lidl.
- Montessori valčeky- mini verzia. Vytiahol si ich sám, keď sa kutral v Adamkovej skrini a tak u ostali vonku a bavia.
- A napokon drevená vkladačka značky BigJig Toys tvary. má úžasné úchytky presne do malinkej rúčky, avšak pinzetový úchop na nej nenatrénujete. Zato Tomáško už s prehľadom vloží kruh, ovál, štvorec a aj obdĺžnik, keď príde rada na trojuholník, ktorý mu ešte nejde- vyskúša to dvakrát a od vkladačky odchádza.

4. Navliekačky
Neviem ako presne mám nazvať túto kategóriu hračiek, no ja sem zaraďujem navliekanie na tyčky, šnúrku či kužeľ. Navliekať sme začali nastrihané rolky z toaletného papiera na stojan na kuchynské utierky, Tomáška to veľmi bavilo a tak som vytiahla stojan (dala som si ho vyrobiť ešte pre Adamka) a navlieka teraz malé drevené kvietky (kúpila som v kvetinárstve). Rovnako rád navlieka Tomáško krúžky na kužeľ. Nerieši ešte veľkosti, skladá ich tak ako mu prídu pod ruku, no hnevá ho ak mu to potom nesedí a padá :-) S navliekaním na šnúrku mu ešte musím pomáhať, a hneď ako navlečieme, hneď to aj rozsype. Jediné čo ostalo, je tento "náhrdelník" z veľkých korálok.5. Zvieratká
Adamko od malička inklinuje k autíčkam, no Tomáškovi veľa nehovoria, pohrá sa keď sa s nimi vidí hrať Adamka, ale to je tak všetko. Tomáška zaujímajú zvieratká. Veľmi rád sa hráva so zvieratkami. Doma má zvieratká obyčajné plastové, aj niekoľko od firmy Schleich, no najviac ho bavia tie z lega Dupla. Nielenže s nimi chodíme vonku, máme ich pri jedle, kúpaní, ale hráme sa s nimi keď skladáme lego, keď sa hráme v cestovinách, vo vode aj v ryži, v snehu... prosto všade. Mimochodom uložené sú v košíčku v izbičke, lebo tam sa s Diplom najčastejšie hráme, ale Tomáško ich aj tak vláči všade po byte :-)

Tak, to je taký malý náhľad do toho, s čím sa momentálne Tomáško rád hrá. Je ale veľmi všestranný a bavia ho hlavne všetky Adamkove hračky :-) Taktiež má rád hudobné nástroje a top je u neho pohyb, už aby bolo teplo a mohli sme sa štverať vonku po preliezkach. Zatiaľ mu ako náhradu často robievam opičiu dráhu, ale o tom niekedy nabudúce. S akými hračkami sa radi hrajú vaše ročné detičky?
Prajem pekný deň.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers