... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

piatok 23. marca 2018

Púšťanie Moreny

V dobách dávno minulých bolo jedným z jarných zvykov vynášanie Moreny, slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat. Predstavovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Jej vyneseným, zapálením a hodením do potoka sa ľudia lúčili so zimou a vítali jar. My sme sa dnes tiež boli rozlúčiť so zimou. Predsa len, už nám je dlho, chýba nám zelená trávička, teplo, farby a slniečko. 


Z halúzok, drevenej korále, zeleného sisalu a látky sme si s Adamkom vyrobili malú Morenu... teda Morenku podľa Adamka. Uviazali sme jej na hlavu šatku a nakreslili tváričku. 
Morenu sme nachystali a poobede počas prechádzky sme ju boli pustiť po vode na Aničke. Chlapci nevydržali až k veľkému mostu nad Hornádom a tak sme ju pustili už pri malom ramene. Voda v ňom bola prudká a tak mali chlapci radosť ako rýchlo Morena odplávala. Niekoľko metrov sme za ňou ešte bežali a potom zamávali zime na pozdrav. Snáď už nás teraz naozaj čaká jar.


Ale myslím, že už tá naša rozlúčka začína zaberať, našli sme totiž prvý trs snežienok a krokusy. Prajem vám krásne prvé jarné dni a pokojne prežitý víkend... dúfam, že slnečný :-)M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers