... alebo ako sa hráme, tvoríme, varíme, vandrujeme a žijeme.

štvrtok 26. apríla 2018

DEŇ ZEME: Sopka


Adamka už nejaký ten piatok veľmi zaujímajú sopky. Čítame si o nich v knihách, prezeráme obrázky, Adamko ich vznik, činnosť a priebeh výbuchu rozpráva každému na požiadanie :-D A tak keď som nedávno našla na nete "sopečnú" sadu za minimálny peniaz, neodolala som a kúpila. Malo to obrooovsky úspech.

Všetko sme si poriadne naštudovali v knihe,vytvorili sme si pozorovací hárok v našom bádateľskom zošite a potom sme sa už vrhli na samotné experimentovania. Sada obsahuje všetko čo k experimentu potrebujete (forma sopky, plastový pohárik, nádoba s kyselinou citrónovou, nádoba so sódou, ochranné okuliare, lyžička – odmerka, miešadlo, striekačka),dodať stačí už len vodu.
Adamka najviac potešili ochranné okuliare :-)
Postup je jednoduchý (fotopostup nájdete v priloženom návode a preto ho celučký od úplného začiatku až po koniec zvládol urobiť Adamko úplne sám), stačí zmiešať kyselinu citrónovú, a sódu zamiešať a striekačkou vstreknúť vodu. Pokusov sme urobili hneď niekoľko za sebou a pre porovnanie sme skúsili použiť aj naše domáce suroviny (ocot, sódu bikarbónu a potravinárske farbivo).
Všetk pozorovania a výsledky Adamko značil do pozorovacieho hárku (či sa výbuch podaril, či bol opakovaný (pri sóde totiž vyšumí a koniec, ale s kyselinou citrónovou vybuchuje po zamiešaní opäť.)
Po vyplnení hárku sme si ukázali prierez sopky, pomenovali ako sa volajú jednotlivé časti sopky, prebrali pojmy ako erupcia, magma a láva a rozdiel medzi nimi, 

No a nakoniec dostal Adamko nápad sopku si aj namaľovať. Teda prierez sopkou, načrtol aj výbuch a samozrejme nesmeli chýbať padajúce kamene a štrk vystreľujúci do všetkých strán :-)Na záver vám prikladám aj video z nášho experimentovania, Adamko to totiž musel prezentovať aj tatkovi po príchode z práce :-)

Tento týždeň oslavoval celý svet deň Zeme. My sme si doma povedali, že okrem toho, že sa budeme o našej Zemi rozprávať, skúmať prírodu a zákonitosti v nej, pokúsime sa našu Zem aj troch chrániť. Veď každá troška prispeje k veľkému výsledku. O tom ako sa o to pokúsime sa dozviete v niektorých z budúcich článkov.
Prajeme veľa splniečka a pohody do vašich dní.
M.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Vaše najobľúbenejšie

Google+ Followers